Малко история. Това, което днес повечето хора си представят когато се говори за компютър, се появява през 1981 г. под името IBM PC (За простота ще наричаме компютъра още PC - Personal Computer). Тогава това е бил един от многото видове компютри, които се продават, но със времето неговата конструкция и начин за писане на програми се превръщат във стандарт - IBM PC. Интересно е да се знае, че честотата на процесора му INTEL8088 е само 4.77 MHz, което е 1000 пъти по-малко от честотата на днешните компютри (1МHz = 1 000 000 Hz , 1GHz = 1 000 000 000 Hz). IBM PC от това време има само флопи 360 K, 64 K памет и видео 320x240 със 16 цвята. За тези които не знаят ще спомена, че това което днес представлява една средна компютърна конфигурация – CPU 3GHz, 1GB RAM, 160GB HDD – е било суперкомпютър достъпен само за специални цели преди само 10 години. За цената да не говорим.
Нека погледнем в кутията. PC е изграден около дънната платка (motherboard) и тя е най-важната част в него. Това е една голяма печaтна платка, която съдържа много интегрални схеми (Integrated circuit), kуплунзи (connectors) за връзка с останалите части на компютъра и още различни електронни части. Главният елемент върху тази платка е централния процесор (CPU - Central Processor Unit). На нея се намират и част от програмите, които управляват компютъра (BIOS - Basic Input Output System). Във куплунзите се поставят допълнителни платки като видео контролери, звукови платки, TV и SAT приемници – не могат да се изредят всички - те са десетки видове. Точно това позволява компютъра да се конфигурира лесно във удобен за ползващия уред за извършване на определена дейност. На куплунг се поставя и паметта на компютъра RAM (Random Access Memory). Всички останали части на PC се закрепват към кутията и се свързва към дънната платка със различни кабели. Това са например флопи (floppy disk), твърд диск (hard disk), CD/DVD (compact disk).
Днес IBM PC като тип компютър е най-разпространения в света поради огромното количество (милиони) програми включително и свободни (freeware), които позволяват той да се ползва за всякакви цели немислими само до преди 5 години – игри с отлична графика и звук, видеотелефон, TV/SAT приемник и видеомагнетофон, професионално редактиране на звук, графика и видео, съхранение и управление на огромни бази от всякакви данни и др. Всичко това в комбинация с необятния океан наречен Интернет прави компютъра неоценим уред за комуникация, самоусъвършенстване и опознаване на свeта в който живеем.
Автор: Инж.
Асен Козарев
Снимка: Авторът
[ това е статия от брой 4 на списание "Коснос" www.kosnos.com ]