Поредицата от символите на три химични елемента дават фамилията (естествено на английски) на известен австрийски физик, който е един от основателите на квантовата механика и Нобелов лауреат. Кой е той?
Отговорът ще е даден в брой 10, август 2007 г. Виж отговора на задача 2!
В идентификацията на и-мейла пишете CC: Kosnos problem.
Отговор на задача
2 от състезанието
...
По-строго решение може да се даде със закона на Буге-Ламберт-Беер, който гласи че абсорбцията на един разтвор при дадена дължина на вълната е право пропорционална на концентрацията на разтвора: A = e b C. e е молярната абсорбируемост (тя има единици [e] = l mol-1 cm-1), b е дебелината на слоя в cm, а С е молярната концентрация (mol / l). Абсорбцията, A, се дефинира като десетичeн логаритъм от отношението на интензитета на пропуснатото лъчение, I0, към интензитета на преминалото, I:
A = log(I0 / I)
Величината T = I / I0 се нарича пропускливост (transmittance на английски) и тя показва какъв процент от лъчението преминава през разтвора. От горното уравнение се вижда, че зависимостта между A и T е A = log(T-1) = - log(T) или T = 10-A. За концентрация 1.0x10-5 M имаме A = log(1 / 0.7) = 0.155. За двойна концентрация ще имаме двойна абсобция, A = 0.310, т.е. T = 10-0.310 = 0.490 = 49%.
Автор на задачата: Пламен Пенчев
[ това е материал от брой 9 на списание "Коснос" www.kosnos.com]