Ориз с патладжани
.
(още рецепти от списанието)
.
Оризът може да се готви с почти всички зеленчуци - лук, праз, моркови, тиквички, а и патладжани. Но защо патладжани? Ами просто в един период от време патладжаните са два пъти по-евтини от тиквичките (55 ст. срещу 1.20 лв. на Събота пазар в Пловдив) и тогава вместо тиквички може да се използват патладжани. Освен това вкусът на ястието е различен от този на ориз с тиквички, а както знаем разнообразието на ястията и техните вкусове задоволяват и най-капризния чревоугодник. 

Необходими продукти:

  • 150 г. ориз (това е приблизително 150 мл. в мерителна чаша)
  • 1-2 средни по размер патладжани
  • 1-2 глави среден по размер кромид лук
  • магданоз
  • олио
  • сол 
  • по желание: 1-2 моркова, 1-3 скилидки чесън и 1 чаена лъжичка захар. 

 

Приготвяне: 

Оризът се изчиства и промива няколко пъти с вода, като се оставя да се накисне половин час. Така той поема вода и набъбва, а мръсотията по него се измива по-добре при следващите 2-3 промивания с вода. (Авторът забеляза, че ориз с марката "Тракия" няма никакви боклуци [виж снимката]). 

Патладжаните се обелват и нарязват на кръгчета (т.е. напречно),  осоляват се от двете страни и се оставят половин час да пуснат сока си, за да не горчат. След това се измиват с вода и се нарязват на кубчета. Те и нарязаните лук и моркови се запържват леко в предварително нагорещено олио. Не е необходимо лукът (пък и другите зеленчуци) да се препържва, защото той така или иначе ще се стопи при готвенето (виж снимката). Добавя се оризът и вода в обем 2.5 пъти повече от ориза, т.е. за 150 г. ориз е необходима 400 мл. вода. Вари се в отворен съд на слаб огън като се разбърква рядко с дървена лъжица. Котлонът може да се изключи 5 мин. преди края, а преди да се свали тенджерата се слагат нарязаният магданоз и солта, а ако предпочитате това - и една лъжичката захар и чесънът. 

Готовото ястие може да се поръси с прясно смлян черен пипер. То се сервира самостоятелно или като гарнитура към печено пиле или месо. Върви с бира.

Добър апетит!
 


увеличи снимката
 


увеличи снимката

Автор: Георги Бърбориев
Снимка: авторът


[Това е рецепта от брой 11 на списание “Коснос” http://www.kosnos.com/]